Harun Yahya

İdlib’in Geleceği Nasıl Olacak?‬‬‬‬‬‬Suriye’de 6,5 yıldır süren iç savaşta hala barış ve çözüm için gereken adımlar atılmadı.  Yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği ve milyonlarca insanın mülteci konumuna düştüğü bu yıkıcı savaşın günümüzdeki en sorunlu bölgelerinden biri de Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib eyaleti. Türkiye’ye de komşu olan İdlib’te şu anda 1 milyonun üzerinde Suriyelinin yaşadığı tahmin ediliyor.

İdlib, en son Nisan 2017’de kimyasal bir saldırı da dahil olmak üzere bitmek bilmeyen bombardımanlarla maruz kaldı. Son aylarda muhaliflerin kendi aralarında gerçekleşen ağır çatışmalar, bölgedeki hakimiyetin sürekli olarak el değiştirmesine neden oluyor. Bu çatışmaların her zamanki gibi en büyük mağduru ise sivil halk, yani kadınlar, çocuklar ve yaşlılar. Suriye’de sorunun çözüme kavuşması için İran, Türkiye ve Rusya ittifakı kurulması son derece önemliydi. İttifakın ortak temelini ise Suriye’nin bütünlüğünün korunması oluşturuyor. Bu ittifak oluşturulurken ABD’nin dışlanmamasına da özen gösterildi. Ne var ki, başta PKK/YPG’nin silahlandırılması olmak üzere, ABD’nin Suriye politikalarının mühim bir kısmı hem bu ittifakın haklı talepleriyle, hem de Suriye halkının istekleriyle çelişiyor.

İdlib, Suriye’de Sunni nüfusun yaşadığı bölgelerden biri. El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra’nın isim değişikliğiyle “Fetih el Şam” olarak bölgeye hakim olması, ABD müdahalesinin gündeme gelmesine neden oldu. Ocak 2017’de Nusra Cephesi El Kaide’den ayrıldığını duyurarak Fetih El Şam adını almış, sonrasında kendisine yakın bazı muhalif gruplarla birleşerek “Heyet Tahrir Şam” (HTŞ) adı altında hareket etmeye başlamıştı. Hatay’daki Cilvegözü’nün karşısındaki Bab El Hava kapısı da halen HTŞ’ın kontrolü altında.

Rusya, İran ve Suriye ittifakı ise; bölgede Amerika’nın desteklediği bir kurtarma harekatı yerine İdlib’in Suriye rejim güçleri tarafından kurtarılmasını sağlayacak formüller üzerinde duruyor.

İdlib, aynı zamanda terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin hakim olduğu ve fırsattan istifade özerk bir kantonun ilan edildiği Afrin’e de komşu. PKK/PYD İdlib’i ele geçirerek, Akdeniz’e kadar uzanacak komünist bağımsız Kürdistan’ın bir parçası haline getirmeyi, bölgeden tüm Arapları ve Türkmenleri sürmeyi ve bölgeyi kendi diktatörlüğü altına almayı hedefliyor.

PKK Terör Örgütünün Suriye’deki İnsan Hakları İhlalleri

Suriye’deki savaşın bir kör açmaza dönmesinin en büyük sebebi bir terör örgütüne karşı diğerinin desteklenmesi oldu. Bu vahim yanlış Suriye’yi kanlı örgütlerin hesaplaşma alanı haline getirdi. 40 bine yakın insanın ölümüne sebep olan Ortadoğu’nun en vahşi terör örgütü PKK’nın silah, mühimmat ve askeri eğitimle desteklenmesi ise vehametin boyutlarını daha da büyüttü. PYD elde ettiği gücü yerel halkı acımasızca ezmek için kullandı. PYD’nin yaptığı insan hakları ihlalleri sürekli olarak kamuoyuna yansısa da, Amerika’nın desteklediği bu terör örgütüne karşı hala bir yaptırım uygulanmadı.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Eylül 2015’te Konsey'de yaptığı konuşmasında, "YPG (PKK/PYD’nin askeri birimlerinden biri), Suriye'deki bazı bölgeleri yağmaladı ve tahrip etti" sözleriyle PKK/PYD’nin de aslında El Kaide veya DEAŞ’tan bir farkının olmadığını dile getirdi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü de PYD’nin kanton ilan ettiği tüm bölgelerde Arap ve Türkmen köylerini yerle bir ettiğini, yağmaladığını, binlerce kişiyi zorla yerinden ettiğini, katliam yaptığını, keyfi tutuklamalarla bölge insanlarına gözdağı verdiğini ve hatta Kürt muhalifleri de zorla sindirdiğini birçok defa raporlayarak kamuoyuna sundu.

İdlib’de “Güvenli Bölge” Oluşturulması
Astana’da Ocak 2017’de Rusya’yla Türkiye’nin garantörlüğünde başlayan, daha sonra İran’ın da garantör olarak dahil edildiği ve Suriye rejimi ile muhaliflerin bir araya getirildiği görüşmelerde ülkede ateşkes ilan edilmişti.

Mayıs ayındaki 4. Astana toplantısı, özellikle İdlib’in geleceğine yönelik kararların alındığı bir toplantı oldu. Bu görüşmelerde İdlib ve çevresi, Humus’un kuzeyindeki belirli bölgeler, Şam'ın Doğu Guta bölgesi ve güneydeki Dera ile Kuneytra illerinde "çatışmasızlık bölgesi" oluşturulması kararlaştırıldı.

Güvenli bölgenin kontrolü  ise Türkiye’ye verildi.

Türkiye, ne ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye koluPYD ile yapmayı düşündüğü harekatı, ne de rejim güçlerinin ağır bombardımanlarla büyük sivil kayıplara neden olacak harekatları istemiyor. Her iki durumunda  Suriye’nin bütünlüğünün bozulacağı aşikar. Aynı şekilde HTŞ’nin varlığı da Türkiye’nin kabul etmediği bir durum. Türkiye bölgeden tüm terör örgütlerinin temizlenmesi, sonrasında ise sivil halk için güvenli bir alan oluşturulmasını istiyor.

Çözüm: Suriye’nin Bütünlüğünü Koruyacak İttifaklar

Çatışmaların ve kayıpların çok fazla olduğu Suriye’de çatışmasızlık ise aşama aşama, bölge bölge ve çok zorlu bir süreçle sağlanmaya çalışılıyor. Barış için atılan adımların hızlanması için bölgedeki etkin ülkelerin sadece kendilerini düşünerek hareket etmeleri değil, halkı ve savaş sonrası sağlanacak düzeni de düşünerek hareket etmeleri şart. Bunun için de kendi politikalarında ısrarcı olmak yerine, barış için akılcı, fedakar, esnek bir siyaset izlemeleri gerekiyor. Türkiye, başlangıçtaki Suriye siyasetini değiştirerek bu konuda olumlu ve örnek olacak bir adım attı.

Benzer bir adımın başta ABD olmak üzere Suriye üzerinde etkin diğer ülkelerden de gelmesi şart. ABD’nin bugüne kadar farklı coğrafyalarda denediği ve her seferinde başarısızlıkla neticelenen “bir terör örgütünün hakimiyetine son verebilmek için diğer terör örgütlerinin güçlendirilmesi” siyasetini tamamen bitirmesi ve PKK’ya silah desteğini durdurması gerekiyor.

Yakın tarih bölgesel olarak güçlenen terörist oluşumların kendilerine yardım edip büyütenler de dahil olmak üzere, bütün dünyanın başına bela olmalarının örnekleriyle dolu. “DEAŞ bitirilecek” denilirken PKK’yla yeni bir komünist diktatörlüğün bütün dünyanın gözü önünde inşa ediliyor olması yakın gelecekte yeni büyük tehditlere sebebiyet verecektir.

Eğer hedef samimi bir şekilde barışın gelmesi ise, bu, sevginin, fedakarlığın, kucaklamanın ve dayanışmanın ön plana alınması, farklı etnik kökene, farklı mezhebe ve farklı dini inançlara mensup toplulukların asgari müştereklerde bir araya gelmesiyle gerçekleşecektir.

İvedilikle yapılması gereken, bu coğrafyada farklı etnik köken ve mezhepleri uzun süreler bir arada barışla yaşatma tecrübesinin hayata geçirilmesi, Rusya, Türkiye, İran ve Suriye rejiminin işbirliğine devam etmesi ve ABD’nin de PKK’yı silahlandırmayı hemen durdurup bu işbirliğine katkıda bulunmasıdır.

Adnan Oktar'ın News Rescue'da yayınlanan makalesi:

http://newsrescue.com/future-hold-idlib/#axzz4tFO2RkFA

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."