Harun Yahya

"Beğeni" İçin Yaşamak, Sosyal Medyanın Yeni HastalığıBugün sosyal medya da 2 milyar Facebook ve 1.4 milyar Youtube kullanıcısı var. Instagram kullanıcısı sayısı ise 700 milyon civarında. Bu rakamlara 350 milyon Snapchat ve 330 milyon Twitter kullanıcısını da eklersek dünyamızın üçte birinin sosyal medya üzerinden iletişimde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.(1) Bu topluluk her gün hayal gücümüzün çok üstünde bir sayıda paylaşım yapmakta. Facebook kullanıcıları 24 saatte 8 milyar içerik yüklüyorlar. Youtube’a bir gün içinde yüklenen videoların toplam süresi ise 400.000 saat. Aynı sürede 500 milyon Tweet atılırken, İnstagram’a 350 milyon fotoğraf yükleniyor.

Bu devasa iletişim ağı zaman içinde kendi kurallarını da oluşturdu. Instagram’da ya da Facebook’ta “Like” almak, Twitter’da “RT”’lenmek, Youtube’da seyredilmek insanlar arasında yeni bir başarı ölçüsü haline geldi. Facebook’ta ilk kullanıldığı günden bu yana “Like” tuşuna 1.2 trilyon kez basılmış. Instagram ise günde 4.5 milyar kez “like” alıyor. Bu istatistikler insanlık için yeni bir bağımlılık tehlikesinin kapımıza geldiğini gösteriyor. (2) Sosyal Medyada beğenilmek, kabul görmek ve diğer kullanıcıların önüne geçebilmek insanlık için yeni bir saplantı haline gelmiş durumda. Sosyal medya kullanıcılarının %60’ının 30 yaşın altında olduğunu düşünürsek bu yakın zamanda dünyamızın en önemli sorunlarından bir haline gelecek. (3)

Birçok sosyal medya kullanıcısı sanal alemdeki yaşantılarını gerçek hayatlarının önüne koymuş haldeler. Hayatlarının her anını hiç tanımadığı on binlerle paylaşıyorlar. Dijital toplumda kabul görmek ve beğenilmek için yani “Like” alabilmek için her türlü riski göze alıyorlar. Dağlara tırmanıyor, gökdelenlerin üzerine çıkıyor, yerin altında, denizin derinliklerinde, dünyanın en tehlikeli noktalarında selfie çekiyorlar. Bu uğurda hayatlarını dahi tehlikeye atabiliyorlar. Tüm bu ekstrem yaşam tarzının tek bir amacı var; sosyal medyada mümkün olduğunca çok “Like” alabilmek. “Like” yarışında öne geçebilmek için gerçekleri saptırmaktan ve hayatlarını olduğundan daha iyi göstermekten de geri kalmıyorlar. Kaspersky Lab'in araştırmasına göre, her 10 kişiden biri sosyal medyada beğeni alabilmek için gerçeği çarpıtıyor; olduğundan farklı bir insan gibi görünmeye çalışıyor.(4) Yani "Like" alma, bir araç olmaktan çıkmış adeta bir amaç haline gelmiş. Birçokları için internet sanal bir dünyadan ibaret değil; tümüyle sosyal bir gerçeklik haline gelmiş; sosyal medyada beğenilmek, gerçek hayatta beğenilmenin önüne geçmiş durumda.(5) Bu sanal beğenilme isteği Facebook kullanıcılarının günde 4.5 milyar kez yani dakikada 3.2 milyon kez "Like" tuşuna basmasını sağlıyor. Bugün artık “Like” tuşunun olmadığı bir dünyayı hayal etmek bile zor.

Sanal dünyanın gerçek hayatın önüne geçmeye başlaması ile birlikte psikolojik rahatsızlıklarda dijitalleşmeye başladı. FOMO ya da açık haliyle “Önemli bir hadiseyi kaçırma korkusu” (Fear of Missing Out) birçok önemli akademik çalışmaya konu oldu.(6)(7) TIME gibi önemli uluslararası dergiler, sosyal medyanın ortaya çıkardığı bu psikolojik rahatsızlıkla mücadele yöntemlerini anlatan makaleler yayınladılar.(8) Oxford English Dictionary, FOMO rahatsızlığını “başka bir yerdeki daha heyecanlı muhtemel bir olayı kaçırma endişesi“ olarak sözlüğüne ekledi. FOMO özellikle sosyal medyanın ana kullanıcıları olan Z kuşağı için önemli bir tehlike oluşturuyor. 18 yaş altı bu genç kuşak, Tweet’leri RT yapılmadığında veya Facebook'da beğeni alamadıklarında kendilerini kötü hissetmeye başlıyorlar; daha popüler hesapların varlığından dolayı depresyona giriyorlar. Kopenhag Üniversitesi bu rahatsızlığı “facebook kıskançlığı” (facebook envy) olarak da isimlendirdi.(9)

Sosyal medyanın bu karanlık yönü sorunlu kişilikleri daha da uçuruma sürüklüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) ortaya koyduğu tabloya göre geçtiğimiz yıl her 40 saniyede bir kişi intihar etmiş. Bu, dünya genelinde kendi eliyle hayatına son veren 800 bin kişi demek.(10). Bu sayının önemli bir kısmı 19-24 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. İntihar, bu yaş grubundaki ölüm sebepleri arasında ikinci sırada. Yani dünya gençliğinin büyük bir kısmı, intiharın çözüm olarak görüldüğü bir ruh hali içinde sınırda bir yaşam sürmekte.

Sosyal medya da bu ateşe körükle gidiyor. İntiharların sosyal medyada canlı olarak yayınlanması yaygınlaşmaya başladı. 2008 yılında Japon bir mesaj panosunda hidrojen sülfit gazının intihar için uygun olduğu bilgisi paylaşıldıktan sonra 220 kişi bu yolla intihar etti. Bir diğer olayda Yeni Zelanda'da bir kişi intihar ettikten sonra hazırlanan anma sayfasından etkilenen 8 kişi daha canına son verdi. "Mavi Balina" isimli oyun ise sadece Rusya’da 130 gencin intiharına sebep oldu. Suicide Challange (İntihar Meydan Okuyuşu) olarak adlandırılan bu sosyal medya çılgınlığı, bir Facebook grubu olarak ortaya çıkmıştı. Bir grup hastalıklı karakter, gençler üzerinde baskı oluşturarak, kendi kendilerine zarar vermekle başlayan, intihar ile sonuçlanan bir psikolojik süreç oluşturdular. Mavi Balina oyununun etkisiyle Hindistan’da, İngiltere’de, Avrupa’da da 15-18 yaş arasında birçok genç hayatına son verdi. Bugün araştırmalar, sosyal medyanın intiharı teşvik eden bir yönü olduğunu açıkça ortaya koymaya başladı. 

Sosyal medya ile insanlar arasında iletişimin hızla artması gerçekte sevindirici bir gelişme. Büyüklerimizin bir ömür boyu göremedikleri teknolojik gelişmeler, sadece birkaç yıl içinde gerçekleşiyor. İnsanlar birbirlerini tanıyor ve kaynaşıyorlar. Ortak bir insanlık kültürü gelişiyor; insanlar birbirlerini, doğru ve güzel olana daha etkili şekilde davet edebiliyorlar. Dünyamız daha güzel bir geleceğe hep birlikte hazırlanıyor. Kuşkusuz sosyal medya, bu bakımdan önemli bir tebliğ ve dostluk ortamı. Bu ortamın farklı amaçlarla kullanılmaması, gençlere kötülük ve depresyon yöntemlerini gösteren bir yol olmamasını sağlamak elimizde.

Önümüzdeki dönemde bizlere düşen en önemli görev bu büyük imkanın doğru yoldan çıkmasını engellemek ve medeniyetimizin gelişmesine katkıda bulunmasını sağlamaktır. Dünyanın ihtiyacı, sosyal kurallar ile düzene konulmuş, iyiliğin ve barışın yollarını gösteren ve insanları ittifaka davet eden bir dijital hayattır. 


http://www.smartinsights.com/social-media-marketing/social-media-strategy/new-global-social-media-research/
https://www.statista.com/statistics/274829/age-distribution-of-active-social-media-users-worldwide-by-platform/
https://www.omnicoreagency.com
https://www.kaspersky.com/about/press-releases/2017_one-in-ten
https://www.entrepreneur.com/article/243924
http://www.apa.org/monitor/2017/03/cover-disconnected.aspx
http://www.apa.org/gradpsych/2016/01/missing-out.aspx
http://time.com/4358140/overcome-fomo/
http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/facebook-social-media-make-unhappy-jealous-people-particularly-sad-copenhagen-university-study-a7490816.html
http://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/suicideprevent/en/


Adnan Oktar'ın BERNAMA (Malezya) & Riyadh Vision'da (Suudi Arabistan) & The Malaysian Times (Malezya) yayınlanan makalesi:

http://www.bernama.com/bernama/v8/fe/newsfeatures.php?id=1396729

http://www.riyadhvision.com.sa/2017/10/12/living-for-likes-a-new-pressure-on-the-society/

https://www.themalaysiantimes.com.my/living-likes-new-pressure-society/
Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."