Harun Yahya

Çocuk İşçiler: Küçük Omuzlardaki Büyük YüklerYaşıtları okulda ders dinlerken, onlar çalışıyor…

Yaşıtları okulda oyun oynarken onlar çalışıyor…

Anneleri babaları ile beraber olmaları gereken zamanda bile çalışıyorlar…

Kimi bir otomobili tamir etmeye çalışıyor, kimi bir mobilya imalatı yapıyor, kimisi ise bir şeyler satmak için çalışıyor. Tarlada çapa sallayan, hatta içlerinde maden ocağında çalışmaya zorlananlar bile var.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, 168 milyon çocuk işçinin olduğunu ve bunların 85 milyonunun tehlikeli işlerde çalıştığını söylüyor. Asya-Pasifik kıyıları ve Sahra altı Afrika, dünyada çocukların en çok çalıştırıldığı bölgeler. Çocukların en çok çalıştırıldığı sektör ise tarım.(1)

Çalışan çocuklar sanıldığı gibi sadece az gelişmiş ülkelerin bir sorunu değil. Amerika’da Avrupa’da bile çalışan çocukları görmek mümkün. Ne var ki, buradaki çocuklar genellikle anne babalarına yardımcı olmak için bir aile işletmesinde belirli işleri geçici sürelerle yaparlar. Veya en fazla okul harici; tatil zamanlarında cep harçlığı sağlayacak basit işlerde çalışırlar. Uzmanlar bu tip işlerin çocukların gelişimine olumlu etkilediğini, onlara çeşitli beceriler ve deneyimler kazandırdığını düşünüyorlar.

Ancak bu olumlu yaklaşımı atölyelerde, tarlalarda ya da maden ocaklarında kendisinin veya ailesinin yaşamını devam ettirmek için sürekli çalışan çocuklar için görmek mümkün değil. Bilakis bu tür çalışma ortamları, çocukları hak ettikleri yaşamdan alıkoymakta, kendileri için uygun olmayan koşullara uyum sağlamalarını şart koşmakta, çocukluklarını yaşamalarını ve okullarına gitmelerini engellemekte. Bu yaşam koşulları, uzmanlara göre, çocukların potansiyellerini eksiltmekte, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar vermekte. Çocuklar ailelerinden uzun süre ayrı kaldıkları için sevgisiz büyümekte ve dahası ilerideki yaşamlarında kendilerine kolaylık sağlayacak temel eğitimi tam alamadıkları için sosyal gelişimlerini tamamlayamamaktadırlar.

Yapılan araştırmalara göre çocukların çalışmasının en önemli nedeni ailelerinin gelirine katkıda bulunmak. Bununla birlikte ailesinin borcuna karşılık olarak çalıştırılan çocuk sayısı da bir hayli fazla. Bazı ailelerin çocuklarını işyerlerine doğrudan sattıkları bile gözlemlenmiş durumda. Bu çocuklar genellikle çok ağır koşullarda, karın tokluğuna bir köle gibi çalışmak zorunda kalıyorlar.

Çocuklar için en büyük tehlike ise fuhuş ve uyuşturucu sektörü. Uzakdoğu’da ve Hindistan’da çocuklar ya doğrudan fahişe olarak pazarlanıyor veya pornografik yayınların üretiminde kullanılıyorlar. Yine Uzakdoğu’da, Latin Amerika’da ve kısmen Afrika’da çocuklar uyuşturucu madde üretiminde işçi olarak veya ticaretinde kurye olarak çalıştırılıyorlar.

Bir çocuk ile bağdaştırılamayacak bir diğer faaliyet alanı ise savaş ve askerlik. Tüm dünyada yaklaşık 250 bin kız ve erkek çocuğu ellerine silah tutuşturularak zorla savaştırılıyor. Savaşın ortasında kalan bu çocuklar çoğunlukla cinsel tacize ve tecavüze uğruyor, çatışmalarda ölüyor veya öldürülüyorlar. Çocuklar hem asi gruplarında hem de hükümet kuvvetlerinde silah kullanmak zorunda bırakılıyorlar. Birleşmiş Milletler'in hazırladığı bir rapora göre dünyanın birçok yerindeki silahlı gruplar çocukları da savaştırıyor. Rapora göre Afganistan, Irak, Suriye, Yemen, Somali, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Nijerya, Mali ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti çocukların en çok asker olarak kullanıldıkları ülkeler. Raporda başka ülkelerin de ismi geçiyor. Bunlar; Libya, Filistin, Kolombiya, Filipinler ve Myanmar. Rapordaki en ilginç isim ise Almanya. Almanya 2015 yılında 17 yaşındaki 1515 çocuğu askere aldığı için raporda yer alıyor. İlginç olan ise Almanya’nın, Myanmar ve Kolombiya gibi ülkelerde 18 yaşından küçüklerin askere alınmaması gerektiğini savunuyor olması. (2)

ILO her ne kadar çocuk işçi sayısında önemli bir azalma olduğunu açıklasa da yüz milyonlarca çocuk bedensel ve ruhsal gelişimlerine uygun olmayan işlerde çalıştırılmaya devam ediyor.

Çocuk işçilerin tercih edilmesinin nedeni elbette işgücü kıtlığı değil. Öncelikle çocuklara verilen ücret oldukça kısıtlı. Dahası çocuk işçilerin sosyal sigortaya sahip olma, uygunsuz koşullarda çalıştırılmaktan dolayı şikayetçi olma ya da hak arama ihtimalleri çok düşük. Çocuklar, savunmasız oldukları için her türlü zorlama ve suiistimale açıklar.

Peki çocukların zarar gördükleri işlerde kullanılmasının nasıl önüne geçilebilir?

Yapılabilecek ilk şey Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü'nün çocuk işçiliğin önlenmesine yönelik sözleşmeyi mümkün olduğunca çok ülkenin imzalamasını sağlamak olabilir. Aynı zamanda BM, bu ülkelerde bu konuda yapılan ihlallerin takipçisi olabilir.

Ailelere çocuklarının çalışarak aile ekonomisine sağlayacağı katkıya ihtiyaçları kalmayacak şekilde gerekli maddi yardımları yapılabilir. Mevsimlik tarım işçisi olan çocukların çalıştıkları yerlerde barınma, sağlık ve beslenme ile ilgili sosyal destek mekanizmaları oluşturulabilir. Ayrıca okullara ve öğretmenlere çalışan çocukları tespit ve takip konusunda daha çok sorumluluk verilebilir. Öğretmenlerin çocuk işçi çalıştırılmasını önlemek için çaba gösteren kurumlar ile irtibatları arttırılabilir.

Ancak çocuk işçi sorunun genelde yoksul ya da iç savaşa sürüklenmiş ülkelerde yaygın olması göz önüne alınacak olursa yeterli kaynak bulunsa veya gerekli önlemler alınsa bile bu sorunun önüne geçmek zor olacaktır. Bu iş için yerel hükümet ya da gruplar yerine UNESCO ve ILO benzeri uluslararası kuruluşların devreye girmesi daha akılcı bir çözümdür.

Bir diğer yol ise ilgili yönetmelik ve mevzuatlarda çocuk işçi çalıştırmayı engelleyen özel düzenlemeler yapılması ve bunları çiğneyenlere uygulanacak yaptırımların ağırlaştırılmasıdır.

Teknik çözümler ne olursa olsun ilk ve önemli sorumluluk, dünyayı çocukların zorla çalıştırılmayacağı bir mekan haline getirmek. Savaşların devam ettiği ve sömürgeci sistemin devam ettiği bir dünyada çocuklar daima en çok sömürülen tarafı oluşturacaktır. Bunu önlemek için öncelikle savaşların ve sömürünün ideolojik kökenini iyi anlayıp, bu ideolojileri ortadan kaldıracak ciddi bir fikri atak gerekmektedir. O zaman insanlar, sevgi ve barışın mümkün olduğunu görebilir ve dünya, herkese yeten bir yurt halini alabilir. O vakte kadar her ülkenin, her kurumun, her kişinin sorumluluğu, bu sömürüyü durdurmak için gereken önlemi almak olacaktır.

Referanslar:


http://www.ilo.org/ankara/areas-of-work/child-labour/lang--tr/index.htm
http://www.dw.com/tr/14-%C3%BClkede-%C3%A7ocuk-askerler-sava%C5%9F%C4%B1yor/a-19044420


Adnan Oktar'ın Cape Argus & The Star & Pretoria News'de (Güney Africa) ve Riyadh Vision'da (Suudi Arabistan) yayınlanan makalesi:

http://www.riyadhvision.com.sa/2017/11/07/lifes-no-childs-play-for-many-kids/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."