Harun Yahya

Afrika’daki Açlık Sorunu Kalıcı Çözümler Gerektiriyor



Dünyada adı açlık ile en fazla anılan bölgelerin -iklim koşulları nedeniyle tarım ve hayvancılık yapmanın oldukça zor olduğu- İskandinavya ya da Grönland değil de Afrika kıtasının olması oldukça düşündürücü.

Alman Deutsche Welle’nin internet yayını Şubat 2017’de “Somali’de açlık alarmı” başlığı altında “Yardım örgütleri kuraklık nedeniyle Somali'de alarm çanlarının çaldığı uyarısını yaptı” bilgisini verdi.[1] Anadolu Ajansı’nın internet sitesi ise konu ile ilgili olarak Mart 2017’de “Doğu Afrika'da milyonlarca kişi açlığın pençesinde” başlıklı bir haber yaptı. Haberin devamında BM verilerine göre, Doğu Afrika ülkelerinde 23 milyon kişinin gıda krizi nedeniyle açlıkla karşı karşıya kaldığı belirtilerek kıtlık ve açlık kaynaklı ölümlerin başlamasının bölge halkının geleceğiyle ilgili endişeleri arttırdığı belirtildi.[2]

Euronews ise “Afrika'nın 4 ülkesindeki açlık BM'nin yüzleştiği en büyük insani kriz” diyerek Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya'da 20 milyondan fazla kişinin açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.[3]

Bu haberlerin tamamı içinde yaşadığımız yıla ait, yani Afrika’da açlık sorunu hala devam ediyor. Öyle ki Birleşmiş Milletler’in İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Stephen O’Brien uluslararası topluma harekete geçme çağrısında bulunma ihtiyacı hissetti. O’Brien durumun vahametini söyle dile getirdi:

“...Şu anda dört ülkede 20 milyondan fazla kişi açlık ve kıtlık tehdidiyle karşı karşıya. Ortak ve eşgüdümlü küresel bir çaba olmazsa bu insanlar açlıktan ölecek.”[4]

Tabi ki bu durum, belgesellerde Afrika’da koşturan ceylanları, balta girmemiş ormanları ya da Nil’in akıp giden sularını izleyen Avrupalı ve Amerikalıların pek çoğu için anlaşılabilir değil. Onlar için Afrika bereket dolu bir kıta. Son yıllarda medyaya yansıyan Çinli ya da Avrupalı firmaların Afrika’da tarım yapmak için toprak satın aldıkları ya da kiraladıkları haberleri de bu kanaati pekiştiriyor.

Ama Afrika gerçeği sanılandan çok farklı. İç savaş, terör, kuraklık ve insanların göçleri açlığı Afrika’nın müzminleşen bir yarası haline getirmiş durumda. O kadar ki Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Banaadir Hastanesi’nde son iki ay içinde 47 çocuk açlıkla ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen’in bazı bölgelerinde yüz binlerce çocuğun yetersiz beslenme, iç savaş ve kıtlık sebebiyle ölüm tehdidi altında olduğunu belirtiyor.

Somali'de durum endişe verici. Bilindiği gibi 2001’de Somali’de yaşanan kuraklık nedeniyle 250 binden fazla insan hayatını kaybetmişti. Bunun bir benzeri günümüzde de yaşanmak üzere. Yağışsız geçen yağmur mevsimleri geniş otlakları sadece birkaç cılız dikenli bitkiden ibaret, çorak arazilere dönüştürmüş durumda. Zaten yoksul olan halk elindeki son birkaç hayvanın ölmemesi için kilometrelerce yol kat edip hayvanlarını besleyecek birkaç parça ot arıyor. Ne var ki bu arayış çoğu defa başarısızlıkla sonuçlanıyor. BM keçi ve develerin ardı ardına öldüğünü bildirerek, Somalililerin yeni bir açlık krizi ile karşı karşıya olduğu uyarısını yapıyor.

Açlığın kuraklık ile bağlantılı olması değişen iklim koşullarını gündeme getiriyor ve tabi insan eli ile doğaya, atmosfere verdiğimiz zararları da. Örneğin Beş BM kuruluşunun başkanlarının ortaklaşa hazırladığı bir raporda El Nino’dan sonra gıda güvenliğinin Sahra Altı Afrika'nın bir bölümünde, güneydoğu ve batı Asya'da "sert bir şekilde bozulduğu” belirtiliyor.[5] Bu konuyla ilgili önlemler alınması Afrika’daki kuraklığa çözüm getirebilecek yöntemlerden biri.

Üzerinde çalışabilecek bir diğer çözüm ise yeni gıda kaynakları bulmak, tarım ve hayvancılığı acilen teşvik etmek. Bilindiği gibi birçok gelişmiş ülke, ırk ıslahı yöntemi ile et ve süt verimi artırılmış kuraklığa dayanıklı küçük ve büyük baş hayvan geliştiriyor. Bu hayvanların açlık bölgelerinde kısırlaştırılmadan kullanıma alınmalarının sağlanması da çözüm yollarından birisi olabilir.

Afrika’da açlıkla mücadelede en etkili uluslararası örgüt BM. Ne var ki Birleşmiş Milletler’in çözümleri genellikle zamana ve yere endeksli. Dolayısıyla net bir çözüm yerine açlık tehlikesi durumunda ilgili bölgeye yardımlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Bu hali ile BM elinde bir kova su ile evinin çeşitli yerlerinde başlayan yangınları söndürmek için koşuşturan adama benziyor. Oysa sorunu sürekli bir kriz fonu oluşturarak çözmek pekâlâ mümkün. Birçok ülkenin doğal afetler için oluşturduğu kendi fonu var. Bunların bir benzeri de açlık vakaları için BM kontrolünde daimî hale getirilebilir.

Nitekim Almanya Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, Passauer Neuen Presse'ye verdiği demeçte bu konuyu ele almıştır. Müller, Birleşmiş Milletler'in konuyla ilgili olarak ‘ileri görüşlü ve koruyucu önlemler' almaya yönelik hareket etmesi gerektiğini vurgulamış, BM kurumlarının yeterli temel finansmanının olmamasının ve yaşanan her açlık krizinde mali destek istemelerinin ise ‘kabul edilemez' olduğunu savunmuştur.[6]

Bütün bunlar çözüm olabilir ancak Afrika’da öncelikle büyük çaplı ve acil bir insani yardım kampanyası yapılması hayati önem taşıyor. Ayrıca gelecekteki kuraklıkların olumsuz etkilerini kontrol altında tutabilen sağlam devlet kurumlarının inşası ve sürdürülebilir bir kalkınma stratejisinin hayata geçirilmesi de gerekiyor.

Afrika kıtasındaki kuraklıkların kıtlığa dönüşmesine engel olacak mekanizmalar ve çözüm üreten devlet kurumları oluşturulması elbette ki birkaç ülkenin çözeceği bir sorun değil. Bunun için güçlü ekonomiye sahip Körfez İşbirliği Konseyi üyelerine (Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Bahreyn) büyük görev düşüyor. Özellikle Batı ülkeleri başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun da bu ülkelere destek vererek, yardım çalışmaları ve kalkındırma konusunda birlikte hareket etmeleri sorunun daha fazla kayba yol açmadan çözülmesini sağlayacaktır.


 



[1] http://www.dw.com/tr/somalide-a%C3%A7l%C4%B1k-alarm%C4%B1/a-37721681



[2] http://aa.com.tr/tr/dunya/dogu-afrikada-milyonlarca-kisi-acligin-pencesinde/767187



[3] http://tr.euronews.com/2017/03/11/afrika-nin-4-ulkesindeki-aclik-bm-nin-yuzlestigi-en-buyuk-insani-kriz



[4] http://tr.euronews.com/2017/03/11/afrika-nin-4-ulkesindeki-aclik-bm-nin-yuzlestigi-en-buyuk-insani-kriz



[5] https://www.theguardian.com/global-development/2017/sep/15/alarm-bells-we-cannot-ignore-world-hunger-rising-for-first-time-this-century?CMP=share_btn_tw&utm_campaign=Twitter&utm_source=Link&utm_medium=AMS



[6] http://www.dw.com/tr/somalide-a%C3%A7l%C4%B1k-alarm%C4%B1/a-37721681



Adnan Oktar'ın American Herald Tribune'de (Amerika) yayınlanan makalesi:

https://ahtribune.com/world/africa/1979-hunger-in-africa.html

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."