Harun Yahya

21. Yüzyılın Dehşeti: Silahların Gölgesinde Açlıktan Ölen BebeklerTek bir ekmek kırıntısına ya da bozuk bir meyveye bile çok büyük bir iştah ile saldırmak…

Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya Savaşı’nda, düşman askerlerince öldürülmek ya da sığındığı yerde açlık çekmek arasında yaptığı tercih, sonradan “The Pianist” isimli filmin ana konusu oldu.

Aradan 60 yılı aşkın bir zaman geçti ancak hala insanlar bombalar altında ölüm ile açlık arasında bir tercihe zorlanıyorlar. Üstelik bu tercihle yüz yüze kalanlar sadece 5-10 kişi değil. Yemen’de, Güney Sudan’da ya da Suriye’de binlerce masum sivil çatışmalardan kaçarak sığındıkları yerlerde bir lokma ekmeğe muhtaç durumdalar.

Daha korkunç olan ise, bir savaş stratejisi olarak planlı bir biçimde açlık yaratılmasıdır. Nitekim BM, yaptığı açıklamada, Suriye savaşında "açlıktan öldürmenin" yeni bir silah olarak kullanıldığına dikkat çekerek, Doğu Guta'daki sivillerin açlığa mahkum edildiğini belirtmiştir. BM İnsan Hakları Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, "sivillerin kasten aç bırakılmasının" Suriye iç savaşında bir savaş taktiği olarak kullanıldığını ifade etmiş, "halkın aç bırakılmasının" uluslararası insan haklarının ihlal edilmesi anlamına geldiğini ve bu nedenle Doğu Guta'da suç işlendiğini söylemiştir. Suriye'de sivillerin kasten aç bırakıldığına yönelik benzer bir açıklama da BM Gıda Raportörü Hilal Enver tarafından yapılmış ve Suriye'de açlığa mahkum edilen sivillere dikkat çekilmiştir. (1)

Şam’ın bir banliyösü konumundaki Doğu Guta’da yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor. İlginç olan ise aslında bu bölgenin savaştan önce ülkenin önemli bir tarım merkezi olması. Buna karşın muhaliflerin kontrolündeki bölge, 2013 yılından beri Esad rejimine bağlı birliklerin kuşatması altında bulunuyor. Bu nedenle bölgeye yeterli insani yardım yapılamıyor. Yakın zaman kadar sivillere yiyecek ulaştırmakta kullanılan tünellerin rejimin askeri operasyonların sonucu kapanması Doğu Guta’daki açlık tehlikesini daha da büyütüyor.

Bir AFP muhabirinin çektiği, açlıktan ölmek üzere olan bebek görüntüleri dünya basınında yer alınca durumun vahameti gün yüzüne çıktı. Görüntülerdeki bebekler o kadar şiddetli açlık çekiyorlardı ki, ağlamak için seslerini bile çıkaramıyorlardı. Anneler de bebeklerini emzirebilecek kadar beslenemiyor, babalar da gerekli besini temin edemiyorlardı. (2)

Bir sivil toplum kuruluşu olan SNHR (Syrian Network for Human Rights) 206 çocuk ve 67 kadının öldüğünü açıkladığı Doğu Guta'da 400.000 kişi yetersiz beslenme ile yüz yüze kaldı. Bu insanların sürekli sağlık hizmeti almaları da neredeyse imkansız. (3)

Bu hafta Guta'ya BM yardım tırlarının ulaşması kuşkusuz ki sevindirici bir gelişme. Ancak sorunun, sadece yardımlarla çözülemeyeceği artık herkesin malumu. Bir savaş yöntemi sayılan bölgeyi aç bırakma politikası, buna çözüm alınmadığı takdirde, aynı şekilde devam edecek gibi görünüyor.

Savaş nedeniyle yaşanan bir diğer açlık tehlikesi ise Yemen’de. Savaş bölgesindeki 7 milyon insandan sadece 3 milyon kişi yardımlarla beslenebiliyor. Oysa BM tahminlerine göre en az 4.5 milyon kişi beslenme desteğine ihtiyaç duyuyor. (4)

Norveç Mülteci Konseyi'nin (NRC) şu anki başkanı Jan Egeland bu durumu "uluslararası diplomasinin devasa başarısızlığı" olarak nitelendirip kınıyor. Egeland bölgede gördüklerinden kemiklerinin sızladığını söylerken yaşananların kuraklık olmadığını, A’dan Z’ye insan yapımı olduğunu söylüyor. Bu tespit Yemen’de de Guta’daki gibi bir savaş stratejisi olarak insanların açlığa mahkum edildiğini gösteriyor. Yemen’de Hudeyde Limanı, uzun süredir kapalı tutuluyor. Bu nedenle de bölgeye yardımları iletmek adeta imkansız. Sırf bu neden ötürü Yemen’de her 10 dakikada bir 5 yaş altında çocuk ölümle yüz yüze geliyor. (5)

Doğu Guta’nın içinde bulunduğu bölge Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye’de kurulması için anlaştığı güvenli bölgelerin içinde yer alıyor. (6) Ancak güvenli bölgelerin hayata geçirilmesi hızlı gelişmiyor. Bu da, can kayıpların önlenmesini geciktiriyor. Ancak yine de bu yerler için geçici çözümleri hayata geçirmek mümkün.  

Örneğin Guta’da bölgede BM kontrolünde kurulan ve içinde rejimin, Rus ve Türk sivillerin yer alacağı heyetler oluşturulabilir ve bunlar, bölgeye sürekli olarak alınacak insani yardımları denetleyebilirler. Benzer şekilde tüm tarafların katıldığı sivil bir heyet Yemen’in Hudey’de Limanı’nda görevlendirilebilir. Bu şekilde çatışan tarafların yardımların içinde karşı tarafa silah gönderildiğine dair endişeler giderilebilir.

Teknik tedbirler öncelikli olarak alınmalı kuşkusuz. Ancak bölgeye asıl çözümü sağlayacak olan, bölge ülkelerinin bir araya gelerek akılcı bir ittifak geliştirilmesidir. Özellikle Rusya, İran ve Türkiye'nin garantörlüğünde ateşkes sonrasında barışa yönelik atılımlar gerçekleştirilmelidir. Bunun için, asgari müşterekte kararlar alınıp, bunların ilk planda uygulanmaya başlaması, bölgede kan akmaması için tedbirler alınması ve terörü susturacak ve Batı müdahalesini durduracak atılımlar gerçekleştirilmesi elzemdir. Bu, yalnızca güçlü ittifakların gerçekleştirebileceği bir çözümdür.

Referanslar:


Deutsche Welle Türkçe, BM: Suriye'de siviller açlıktan öldürülüyor, 27.10.2017,  http://www.dw.com/tr/bm-suriyede-siviller-a%C3%A7l%C4%B1ktan-%C3%B6ld%C3%BCr%C3%BCl%C3%BCyor/a-41146781
Arab News, Syrian children die of hunger under regime siege, 23 Ekim 2017, http://www.arabnews.com/node/1181786/middle-east
Mohamed Sheikh Yusuf, Hunger kills 397 Syrians in Eastern Ghouta: NGO, 24.10.2017, http://aa.com.tr/en/middle-east/hunger-kills-397-syrians-in-eastern-ghouta-ngo/946205
Action Against Hunger USA, Yemen: Hunger Kills Every Day, 20 Aralık 2016, https://www.actionagainsthunger.org/blog/yemen-hunger-kills-every-day
Karen Mc Veigh, Yemen hunger crisis leaves refugee chief 'shocked to the bones', 3 Mayıs 2017, https://www.theguardian.com/global-development/2017/may/03/yemen-hunger-norwegian-refugee-council-chief-jan-egeland-shocked-to-the-bones
Arab News, Syrian children die of hunger under regime siege, 23 Ekim 2017, http://www.arabnews.com/node/1181786/middle-east


Adnan Oktar'ın Cape Times, The Star, Pretoria News, The Mercury (Güney Afrika) ve Only Kashmir'de (Hindistan) yayınlanan makalesi:

https://www.iol.co.za/pretoria-news/hunger-used-as-a-weapon-11905609

http://onlykashmir.in/doomed-to-hunger-through-unlawful-warfare-strategy-syria-yemen-starve/


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."