Harun Yahya

Yemen'deki Anlamsız Savaşa Anlamlı ÇözümDünya ticaretinin 2/3'lük bir bölümü deniz yoluyla gerçekleşir. Ticaretin ilk şekillendiği ve güçlendiği yıllardan beri, "denizlere hükmeden, dünyaya hükmeder" anlayışı, sayısız savaş başlatmıştır. Geçmişte aleni bir hakimiyet mücadelesi olarak başlayan savaşlar bugün şekil değiştirmiş, devletlerarası olmaktan çıkıp, devletlerin kontrolündeki gruplar savaşı haline bürünmüştür. 2015 tarihinden beri dehşetli ama kamuoyunun ilgisizliği nedeniyle sessiz devam eden Yemen çatışmaları da, işte bu güç mücadelesinin ürkütücü ve acı bir örneğidir.

"Tıkanma noktaları" (chokepoints) olarak adlandırılan dünyanın 7 ünlü geçidi, bugün dünyanın en kritik yerleri olarak nitelendiriliyor. Bab-ül Mendep Boğazı bunlardan bir tanesi. Arap Yarımadası ile Afrika arasındaki geçit noktasını oluşturan Bab-ül Mendep, önemli bir stratejik nokta ve bu sebeple de Yemen, çatışmaların merkezi konumunda. Zengin kaynaklarına rağmen fakir bırakılmış ülke Yemen, bu çatışmaların alevlenmesi için aslında oldukça müsait bir alan olarak algılandı. Maddi imkanları, istikrarlı bir yapısı, ideolojik bir tabanı olmayan ülke, çok kısa süre içinde iki grubun savaş alanına dönüştü. Sunni-Şii çatışması, bölgedeki pek çok savaşçı için tek geçerli gerekçe olarak görülse de, Ortadoğu'daki hemen her konuda olduğu gibi burada da gerçek gerekçe, güç mücadelesi.

Yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaşta şimdiye dek 10 bin kişi yaşamını yitirdi. Bunların büyük kısmını siviller oluşturuyor. Arka plandaki devletler tarafından yürütülen ve özellikle sivilleri hedef almaya yönelik 21. yüzyılın yeni savaş stratejisinde, Yemen'de yine seçilen hedefler hastaneler, pazar yerleri ve ülkenin hayati noktalarından biri olan su istasyonları. Bir süre önce uygulanmaya başlayan abluka, temel gıda maddelerinin, benzinin, ilacın ve en önemlisi suyun ülkeye girişini büyük ölçüde durdurmuş durumda. Benzine ulaşımın zorlaşması, temiz suya ulaşımı imkansızlaştırmakta; bu durum ise kolera, difteri gibi bulaşıcı hastalıkları ülkede geniş çaplı bir salgın haline getirmekte. Şu anda siviller, normal şartlarda kolayca tedavi edilebilecek bu hastalıklar yüzünden ölüyorlar.

Yemen'de Nisan ayından itibaren kolera salgınından etkilenmiş 900 bin vaka olduğu sanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, bunu, tarihteki en büyük kolera salgını olarak tanımladı. Ülkede durum ise içler acısı; öyle ki, gidilen hemen her yerde bir deri bir kemik haline gelmiş ağır hasta insanlar dikkat çekiyor. Bombardımanlardan kurtulanlar, kıtlık ve salgın hastalıklar yüzünden yaşamlarını yitiriyorlar.

Geçtiğimiz günlerde kısmen ulaştırılmaya başlanan yardımlar, Yemen'in eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in Husiler tarafından katledilmesi ile tekrar durdu. Aynı gün Birleşmiş Milletler, insani yardımın sivillere ulaşabilmesi için sadece 6 saat geçerli olacak bir geçici ateşkes çağrısında bulunmuştu. Birleşmiş Milletler'in Yemen insani yardım koordinatörü Jamie McGoldnick, Başkent sokaklarının savaş alanına döndüğünü ifade ederek "Yardım görevlileri sokağa çıkamıyor" demişti. Ancak bu ateşkes çağrısı, Salih'in öldürülmesiyle yerini yeni ve daha şiddetli çatışmalara bıraktı.

Salih'in öldürülmesinin ardından Yemen'deki bir UNICEF yetkilisi, depolarda biriken yardım malzemelerinin dağıtımının engellendiğini ve sivillerin durumunun daha da kötüleştiğini belirtiyor. Yetkili, Salih'in öldürülmesinden sonra çatışmaların dozajının daha da arttığını ve sahadaki Kızılhaç görevlilerinden gelen bilgiye göre yeni sivil kayıpların oldukça ciddi boyutlara ulaştığını bildiriyor. Ülkede zaten zor olan durum, karşılıklı intikam yeminleriyle daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. Yemen, acil çözüm bekliyor.

Kuşkusuz Yemen konusunda Birleşmiş Milletler'in yapabileceği şeyler var. BM Güvenlik Konseyi'nin özellikle insan yaşamını bu denli tehdit eden durumlar karşısında çeşitli yaptırımlarla devreye girme yetkisi bulunuyor. Ancak Yemen konusunda insani yardımlar dışında BM'nin etkili bir müdahalesi şimdiye dek olmadı. Bunun en büyük sebeplerinden biri, BM Güvenlik Konseyi'nin işleyişinde düzenlemeye ihtiyaç duyan maddeler. Şu anda BM Güvenlik Konseyi'nin 2216 numaralı kararı, Yemen gibi ülkelere koalisyon müdahalesine meşruiyet veriyor. Terör örgütü tanımlamasına giren örgütlerin aktiviteleri, örgütlerin bulunduğu ülkelere yönelik saldırı ve ablukaları BM'ye göre haklı konuma getiriyor. Şartlar böyle olunca, zaten kendi düzenlemeleriyle saldırı ve ablukaların yolunu açmış olan BM, kendi kararlarıyla kendi yoluna engel koymuş oluyor. Özellikle terör örgütlerinin başrollerde olduğu şu anki dünyada, BM Güvenlik Konseyi'nin görev tanımlamasının ve yetkilerinin düzenlenmesine yönelik çağrılarımızı buradan tekrar yineliyoruz.

BM'ye yönelik çağrılar elbette gerekli. Ancak kanı durdurmanın ve mazlumlara yardım ulaştırmanın tek yolu BM değil. Uzun zamandır Ortadoğu meselelerinin, ancak ve ancak bölge ülkelerinin ittifakı, uzlaşısı ve kararları ile çözüme ulaşabileceğini belirtiyoruz. Suriye meselesinde yavaş da olsa sonuç veren ittifaklar, Yemen konusunda da gerçekleştirilebilmelidir. Bunun için bölgenin üç önemli ülkesinin, İsrail, Türkiye ve Rusya'nın görüşmeler başlatması ve ortak bir stratejiyle arabuluculuk rolü üstlenmeleri önemlidir. Alınacak kararlarla, öncelikle ateşkesin gerçekleştirilip insani yardımların bölge halkına ulaştırılması, ardından da taraflarla etkili görüşmelerde bulunup bölgeye istikrar sağlayacak bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Üç güçlü bölge ülkesinin ittifakı önemlidir; çünkü böyle bir ittifak, bölge devletlerinden oluştuğu için güvenilir olacaktır, tüm taraflara hitap ettiği için uzlaştırıcı vasfa sahip olacaktır ve çıkara dayalı bir ittifak olmadığı için mutlaka sonuç getirecektir. Üç ülke yetkililerinin ivedilikle toplantılara başlamaları ve iki tarafı uzlaştıracak ve ablukayı kaldıracak çözümleri asgari müşterekte belirlemeleri elzemdir. Yemen'de kaybedilecek vakit yoktur.

Bugünün Ortadoğu'su ayrılıkları, sert söylemleri, kızgınlıkları kaldırabilecek bir durumda değildir. Siviller, asılsız sebeplerle katledilmekte, coğrafya kan ağlamaktadır. Böyle bir dönemde aklı selim devletler mutlaka birlik portresi çizmeli ve aralarında ayrılık oluşturabilecek söylemlerden kesin bir şekilde kaçınmalıdırlar. Geçmişten beri belirttiğimiz gibi, İsrail ve Türkiye, her açıdan bölgede istikrarı ittifak ile sağlayabilecek iki önemli ve gerekli ülkedir. İki ülke, daima ve mutlaka ittifaka ve dostluğa yönelik söylemlerde bulunmalı ve aralarındaki dostluk bağını güçlendirmelidirler. Son derece mantıklı ve çözüme yönelik adımlar atan Putin de, bu ittifakın içinde mutlaka yer almalıdır. Bir ülkenin veya bir liderin gücünün yetmediği atılımları, ülke ittifakları daha kolay ve daha etkili şekilde gerçekleştirebilirler. İşte bu nedenle Yemen için, vakit kaybetmeden, ara bozmaya çalışanların çabalarına mahal vermeden, bir araya gelmemiz şarttır.

Adnan Oktar'ın The Jerusalem Post'ta (İsrail) yayınlanan makalesi:

http://www.jpost.com/Opinion/A-meaningful-solution-to-a-meaningless-war-517421

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."