Harun Yahya

Suriye'deki sessiz katliama son vermek için acil çağrıVicdanı olan hemen herkes çevresindeki muhtaçlara yardım elini uzatır. Ama bir de görmediğimiz yardıma muhtaçlar var ki onların durumu çevremizde rastladığımız kişilerin durumundan çok daha vahim.

Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde sessiz bir katliam sürüyor. Sessiz diyoruz çünkü bu katliam bombalar veya kurşunlardan fazlasıyla, bölgede insani koşulların tümüyle engellenmesi ve ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşiyor. Bu nedenle haberlerde çok az yer buluyor, dünya kamuoyu gelişmelerden habersiz oldukları için gereken tepkiyi göstermiyor. Oysa yaşananlar geniş kapsamlı bir insanlık suçu işlendiğini tüm boyutlarıyla ortaya koyuyor.

Suriye rejiminin 2012 yılında kuşattığı bölgedeki şartlar özellikle son aylarda gıda girişi yapılan yolların da kapatılması ile daha da çetin bir hal aldı. Hükümet uluslararası kuruluşların ve BM’in yardımlarını da sınırlandırdı, dolayısıyla BM Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayınlanan rapora göre, Guta halkı gıdaya ulaşamıyor, çöplerden besleniyorlar, hayvan yemi yiyorlar. Açlıktan baygınlık geçiren insanlar görüyoruz, halk çocuklarını ancak gün aşırı - dönüşümlü olarak yedirebiliyorlar.

WFP sözcüsü Dina Al Kassaby, Doğu Guta’daki durumun “kesinlikle çaresizlik içinde” olduğunu söylüyor.  Bölgedeki artan kuşatma ve saldırılar çok sayıda sivilin ölümüne ve kitlesel açlık vakalarına yol açıyor. UNICEF bölgede Ocak ayında %2,1 olan çocuklardaki yetersiz beslenme oranın hızla %11,9’a çıktığını belirtiyor (%10 acil durum sınırı olarak kabul ediliyor). Bölgedeki kötü koşullar nedeniyle anneler çocuklarını emziremiyor. Babalar ise çatışmalar nedeniyle gıda temin etmek için dışarı bile çıkamıyorlar. Çıksalar dahi bölgedeki gıda fiyatlarının birkaç kilometre ötedeki Şam’ın tam 85 katı daha fazla olması satın almalarını imkansız kılıyor. Doğu Guta’da gıda yardımına muhtaç 400 bin kişi var ve şu an bölgeye sadece 100 bin kişiye yetecek kadar yiyecek gönderilmiş durumda. (1)

BM son olarak ölüm tehlikesi ile yüz yüze gelmiş olan 500 kişinin acilen bölgeden çıkarılması gerektiğini açıkladı. Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının verdiği bilgilere göre ise 1000 çocuk yemek ve ilaç sıkıntısı nedeniyle ölüm riski altında. BM danışma Jan Egeland bu durumu “tam bir felaket” olarak nitelendiriyor. AFP’nin yayınladığı Sahar Dofdaa bebeğin görüntüsü durumun ne kadar korkunç olduğunu gözler önüne seriyor. İki kilogramdan daha zayıf olan bebeğin gözleri çukura kaçmış, kaburgaları göğsünden adeta fırlamış ve kemikleri sayılabiliyor, cildi ise kas dokusu eridiği için buruş buruş durumda.(2) Suriyeli aktivist Raed Srewel, "Binlerce çocuk tehlikede ve bu sorunu çözmek için uluslararası bir girişim yok. Bunun sonuçları son derece tehlikeli olacak ve Ghouta’da insani bir felaket yaşanacak" diyerek bölgedeki durumun ciddiyetini ifade ediyor. (3)

193 ülkenin üye olduğu, yıllık bütçesi 2,5 milyar doları bulan BM’in tanıklığında gerçekleşen bu katliamın önlenmesi için alınan bir tedbir olmaması oldukça şaşırtıcı. BM ile birlikte pek çok ülkenin dışişleri bakanlıkları, diplomatik temsilcilikleri de durumdan haberdar. Görevleri bu tür vahim sorunlara çözüm üretmek olan devasa bütçelere sahip deneyimli ve kalabalık kadrolar hayret verici bir çaresizlik ve sessizlik içinde. Eğer Doğu Guta’daki sessiz katliam önlenemezse tarih, bunun müsebbiplerinin yanında katliamı engelleyemeyen kurum ve kadrolar hiçbir çaba harcamamış olmanın utancıyla anılacak.

Bugün Doğu Guta’da tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen insanlık dramı, Suriye’deki ateşkesin garantörü olan üç ülke Türkiye, İran ve Rusya’nın katkıları ile sonlandırılabilir. Doğu Guta’nın içinde bulunduğu bölge bu üç ülkenin Suriye’de kurulması için anlaştığı güvenli bölge sınırlarında. (5) Gıda ve tıbbi yardımların hayati önem taşıdığı bölgeye gerekli malzemelerin ulaştırılması için BM kontrolünde ve içinde rejimin, Rus ve Türk yetkililerin yer alacağı heyetler kurulabilir. Bu yetkililerin insani yardımları denetlemesiyle rejimin yardımlar aracılığı ile Guta’daki muhaliflere silah gönderildiğine dair endişelerini gidermek de mümkün olabilir.

Bölgedeki sivillerin ihtiyaçları çok fazla olduğu için oldukça kapsamlı bir yardım operasyonu gerekiyor. Bunun olabilmesi içinde bölgede çatışan taraflar arasında zaman zaman ancak birkaç gün sürecek şekilde sağlanan ateşkesin yaygınlaştırılması ve  daha uzun süreli hale getirilmesi ile sivillerin tahliye edilmesi mümkün olabilir. Tahliye edilen sivillerin ihtiyaçları Türkiye’nin kontrolündeki bölgede veya mülteci kadın, çocuk ve yaşlılara her zaman kapılarını açık tutan Türkiye’de karşılanabilir. Bölgedeki diğer ülkelerin de din kardeşlerinin güvende olmalarını sağlamak için maddi ve manevi her türlü desteği sağlamaları için devletler nezdinde iyi bir planlama yapılabilir.

Bölgeye asıl çözümü sağlayacak olan ise, bölge ülkelerinin bir araya gelerek akılcı bir ittifak geliştirilmesidir. Türkiye, Rusya ve İran'ın, Suriye'de devam eden anlaşmazlığı çözümleme yönündeki akılcı ve uzlaştırıcı adımları doğrultusunda ve bu ittifakın garantörlüğünde öncelikle bölgede kalıcı ateşkes sağlanabilir. Bu gerçekleştikten sonra masumların zulüm görmesini engellemek, insani yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak mümkün olabilir. Hiç zaman kaybetmeksizin, tarafları uzlaştıracak asgari müşterek zeminde kararlar alınıp, bunların öncelikli olarak uygulanmaya başlaması, bölgede akan kanın durdurulması için tedbirler alınması ve terörü önleyecek atılımların gerçekleştirilmesi elzemdir. Bu önemli ve hayati adımların atılması, öncelikle her türlü etnik veya mezhepsel ayrımların ortadan kaldırıldığı, bölge halklarının birbirleriyle kaynaştığı sevgi ve dostluk ittifaklarının birlik içinde hareket etmesiyle meydana gelebilir. Bu kararlılığın ifade edilmesi, uluslararası toplum üzerinde sivil halkın ihtiyaç duyduğu güvenlik şartlarının oluşturulması konusunda yaptırımları güçlendirebilir. Bunun için  Müslüman ülkelerdeki kamuoyunun ittifak konusunda taleplerini yüksek sesle dile getirmeleri büyük önem taşıyor.

Referanslar:

(1) Middle Esat Eye, Child malnutrition hits 'all-time high' in East Ghouta, says UN, 30 Kasım 2017,
http://www.middleeasteye.net/news/child-malnutrition-hits-all-time-high-east-ghouta-says-un-506304877

(2) News.com.au, Heartbreaking photos of malnourished children in Syria, 23  Ekim 2017, http://www.news.com.au/lifestyle/real-life/news-life/heartbreaking-photos-of-malnourished-children-in-syria/news-story/fd3dcf739b1b34043325b2dc2473a113

(3) Kareem Shaheen, Syria: shocking images of starving baby reveal impact of food crisis, The Guardian 23 Ekim 2017,  https://www.theguardian.com/world/2017/oct/23/syria-shocking-images-of-starving-baby-reveal-impact-of-food-crisis

(4) Arab News, Syrian children die of hunger under regime siege, 23 Ekim 2017, http://www.arabnews.com/node/1181786/middle-east

Adnan Oktar'ın The Mercury (Güney Afrika) & Al Bilad'da (Kanada) yayınlanan makalesi


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."