Harun Yahya

Boğazların güvenliği tehlikede


Çin tarafından satın alınan Ukrayna bandıralı "Varyag" adlı geminin Boğazlar'dan geçişi, Boğazlar'ın güvenliğini bir kez daha Türkiye'nin gündemine getirdi. Varyag gemisiyle gündeme gelen gemi trafiğindeki artış, Boğazlar'daki tehlike sınırlarını zorluyor. Bilindiği gibi SSCB'nin çöküşü ve Orta Asya'daki zengin doğal kaynakların ortaya çıkmasıyla, bölgeden yapılan petrol sevkiyatında önemli bir artış oluştu. Boğazlar bu baş döndürücü deniz trafiğini kaldıramaz hale geldi.

İstatistiklere göre, yılda 50 bin geminin geçtiği Boğazlar, dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek su yoludur. Nitekim son 15 yılda Boğazlar'da 160'ın üzerinde deniz kazası meydana geldi, 90 kişi hayatını kaybetti, tonlarca petrol İstanbul Boğazı'na döküldü.

Türkiye, Boğazlar Bölgesi'nin güvenliğini sağlamak için, 1994 yılında Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü'nü hayata geçirdi. 1998 yılı sonunda ise bu tüzük eksiklikleri giderilerek, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü ile değiştirildi.

Bu tüzükler, gemi trafiğinin her geçen gün arttığı Boğazlar'daki kaza oranlarını azaltmıştır. Boğazlar Bölgesi'nin tam olarak güvenli hale gelmesi ise, gerekli güvenlik tedbirlerinin hayata geçmesiyle sağlanacaktır. Bunların arasında, hali hazırda %40 civarında olan kılavuz kaptan alma oranının artırılması, radar (VTS) sisteminin bir an önce tüm Boğazlar Bölgesi'ni kapsayacak şekilde faaliyete geçirilmesi, gemi yüklerinin önceden bildirilerek trafiğin ona göre düzenlenmesi başta geliyor. Türkiye'nin, kurtarma ve yangın istasyonlarını da modern teknoloji ile donatıp, kaza sonrası can, mal ve çevre zararlarını en aza indirgemesi gerekiyor.

Uluslararası sözleşmelerin, Türkiye'ye tanıdığı hakların, en iyi şekilde kullanılması da Boğazların güvenliğini sağlamada önemli fırsatlar sunuyor. Bir kaza halinde, üçüncü tarafın zararlarının karşılandığı P&I sigortasının zorunlu hale getirilmesi, geçiş yapacak gemilerin uluslararası gemi standartlarına uygun olup olmadığının denetlenmesi, gemilerin çevreye verdikleri zararların tazmini için ceza oranlarının uluslararası standartlara göre artırılması bu haklardan bazıları...

1936 Montrö Sözleşmesi, Türkiye'nin vereceği hizmetler karşılığında, Boğazlar'dan geçecek gemilerden masraflarını karşılayacak vergi almasını da onaylıyor. Transit gemilerden net ton başına alınacak vergi miktarları da yine aynı sözleşmede belirtiliyor. Buna göre Türkiye, transit gemilerden ton başına sıhhi kontrol için 0,075 altın frank, fenerler için 800 tona kadar 0,42 altın frank, 800 tondan sonra 0,21 altın frank ve tahliye hizmetleri için de 0,10 altın frank alma hakkına sahip.

Ancak, altın frankın 1973 yılında tedavülden kalkması ile birlikte alınacak vergi miktarı konusunda problemler ortaya çıkıyor. Türkiye ciddi kayıplarla karşı karşıya kalıyor. Her yıl ortalama 50 bin geminin geçtiği Boğazlar'da, geçişlerin yarısını transit gemiler oluşturuyor. Bu durum, gemilere verilen hizmetlerden elde edilen yıllık gelirin ortalama 50 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Başka bir ifadeyle, transit geçiş ücretlerinin yeniden yapılanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti senelik 150 milyon dolar ek bir gelir imkanı bulacaktır.

Boğazların güvenliğini tehlikeye sokan en önemli konu ise, nükleer atık taşıyan gemilerin kontrolsüz olarak geçişi. Avrupa ülkeleri ile Rusya'nın başlatmış oldukları proje, 10 yıl içinde 20 bin ton nükleer atığın 20 milyar dolar karşılığında Boğazlar'dan geçirilerek Rusya'ya depolanmasını öngörüyor. Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu projenin Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından onaylandığı ve yürürlüğe konduğu kaydediliyor.

Yetkililer, petrol taşıyan bir tankerin, nükleer atık taşıyan bir gemi ile çarpışması durumunda Boğazlar'a ve özellikle de İstanbul'a vereceği can ve mal kaybının boyutlarını, bunun yanısıra çevrede oluşturacağı kalıcı zararları düşünmek bile istemediklerini söylüyorlar. Tehlikeli atıklarla ilgili transit geçiş iznini, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Çevre Bakanlığı'nın, nükleer atıklarla ilgili transit geçiş iznini de kendi görev ve yetkileri çerçevesinde, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun verdiğini hatırlatan Çevre Bakanı Fevzi Aytekin:

''Nükleer atıklar herhangi bir tehlikeli atık olarak düşünülmemelidir. Nükleer atık yüklü gemilerin Marmara ve Boğazlar'da bir kaza yapması durumunda çevreye yayılacak radyasyon Marmara ve Boğazlar ile tüm yakın ve uzak çevre ile komşu ülkeleri de uzun yıllar etkileyecektir.'' diyerek endişelerini dile getirmiştir.

Boğazlar rejiminin, 20 Temmuz 1936'da imzalanan Montrö Sözleşmesi ile düzenlendiğini ve Sözleşme'nin denizlerden güvenli ve zararsız geçişi öngördüğünü belirten Aytekin, günümüzde nükleer ve tehlikeli atıklar konusunda uluslararası anlaşmalar yapıldığını bildirdi. Bakan Aytekin, ayrıca bu anlaşmalarda atıkların yerinde imhası için kararlar alındığını, nükleer atıkların Rusya'da imhası konusunda alınan kararın başta Rus halkı olmak üzere bölge ülkelerinde sebebiyet vereceği felaketin telafisinin mümkün olmayacağına dikkati çekiyor.

THE NEW YORK TIMES TÜRKİYE BOĞAZLAR'IN GÜVENLİĞİNE ÖNEM VERİYOR

Boğazlar'dan petrol tankerlerinin geçişi sorunu ve Türkiye'nin Boğazlar'ın güvenliği konusundaki hassasiyeti, New York Times gazetesinin 25 Temmuz 2001 tarihli sayısında geniş olarak yer buldu. Douglas Frantz imzasıyla yayınlanan makalede, petrol tankerlerinden sonra nükleer atık gemilerinin de Boğazlar'dan geçiş yapmaya başlayacak olmalarının, Türkiye tarafından endişe ile izlendiği belirtiliyor. Ayrıca, Türkiye'nin bu konuda ciddi güvenlik önlemleri alma hazırlığı içerisinde olduğu vurgulanıyor. Makalede şu ifadelere yer veriliyor:"Türk denizcilik yetkilileri, İstanbul'un ortasından geçen Boğaz'ı kullanan dev petrol tankerlerinin sayısında yaşanan artıştan kaynaklanan tehlikeden yıllardır şikayetçi. Rusya'nın, Boğazlar yoluyla taşınan çeşitli kargo yüküne nükleer atıkları da ekleme kararıyla, bu durum yeni bir aciliyet kazandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin gelecek on yıl içinde 20.000 ton kullanılmış nükleer yakıtın istifini öngören bir tasarıyı onadı. Büyük bir çoğunluğu deniz yoluyla nakledilecek olan, kullanılmış yakıtı stoklamayı kabul etmekle Rusya, 21 milyar dolar kazanmayı umuyor."Bunun yanısıra makalede, Denizcilik'ten Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun, nükleer atıkların Boğazlar'dan geçişinin engellenmesi konusunda son derece kararlı olduğu bildiriliyor. 12 milyon nüfuslu İstanbul şehrinin güvenliğinin, kontrolsüz Boğaz trafiği yüzünden ciddi tehdit altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."