Harun Yahya

Biomimetik nedir?


 

Doğadaki mekanizmalar üzerinde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, filden proteine kadar pek çok yapı, tasarımcılar ve mühendisler için zengin bir fikir havuzu oluşturmaktadır. Bilim adamlarına ilham kaynağı olan doğadaki bu mekanizmaları üstün tasarımla yaratan alemlerin Rabbi olan Allah'tır.

Biomimetik, doğadaki modelleri inceleyen, sonra da bu tasarımları taklit ederek veya bunlardan ilham alarak, insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan yeni bir bilim dalıdır. Biomimetik aynı zamanda doğayı taklit ederek yapılan insan-yapımı maddelerin, aletlerin, mekanizma ve sistemlerin tümünü ifade eden bir terimdir. Doğadaki tasarımlar örnek alınarak yapılan aletlere, özellikle nanoteknoloji, robot teknolojisi, yapay zeka (AI), tıbbi endüstri ve askeri donanım gibi alanlarda ilgi duyulmaktadır.

"Biomimetik,", ilk defa Montana'lı bir yazar ve bilim gözlemcisi olan Janine M.Benyus tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. Daha sonra bu kavram pek çok kişi tarafından yorumlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Biomimetik, hakkında yapılan yorumlardan biri şöyledir:

Biyotaklidin ana teması tabiattan model, ölçü ve akıl olarak öğrenecek çok şeyimiz olduğudur. Bu araştırmacıların ortak noktası doğadaki tasarıma saygı göstermeleri ve insanların problemlerinde bunları kullanarak ilham almalarıdır.

Nitekim bilim adamları da hızla yaygılaşan bu fikri benimsemişler, önlerindeki benzersiz ve kusursuz modelleri örnek alarak, çalışmalarına hız kazandırmışlardır. Özellikle endüstride doğadaki gibi uygun ham maddeler ve ekonomik sistemler geliştirmeyi amaçlayan bilim adamları ve araştırmacılar şimdi el birliğiyle doğayı nasıl taklit edeceklerinin yollarını araştırmaktadırlar.
Doğadaki tasarımlar sadece mekanik işlem yönünden değil, en az malzeme ve enerji ile en fazla verim almaları, kendi kendilerini onarma özellikleri, geri-dönüşümlü ve doğa-dostu olmaları, sessiz çalışmaları, estetik, dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları bakımından teknolojik çalışmalarda örnek teşkil ederler. High Country News adlı bir gazetede biomimikri bilimsel bir hareket olarak tanımlanmış ve "Doğal sistemleri model alarak, bugün kullandığımızdan çok daha uzun süreli teknolojiler oluşturabiliriz." şeklinde yorumlanmıştır. Biomimicry adlı kitabın yazarı Janine M.Benyus ise, doğada gördüğü mükemmellikler üzerinde düşünerek, doğadaki modellerin taklit edilmesi gerektiğine inanmıştır. Onu böyle bir yaklaşımı savunmaya yönelten örneklerden bazıları şöyledir:Arı kuşlarının yaklaşık 10 gramdan daha az bir yakıtla Meksika Körfezi'ni geçebilmeleriKarıncaların onlarca kilo ağırlığı, ormandaki ölümcül sıcaklarda taşıyabilmeleriYusufçukların en iyi helikopterlerden daha iyi manevra yapabilmeleriMerkezi ısıtma ve havalandırma sisteminin en iyi termit kulelerinde 680C olmasıEn gizli radarların, yarasanın çok-frekanslı ileticisi ile kıyaslandığında çok zor duyulmasıEşi olmayan bir insan icadı olarak görülen tekerleğin bile dünyanın en eski bakterisinin kamçısını yürüten küçük dönel motorda mevcut bulunmasıIşık saçan alglerin vücut fenerlerini aydınlatmak için kimyasalları bir araya getirmeleriKutup balıkları ve kurbağaların donduktan sonra yeniden hayata dönmeleri ve organlarının buzdan hasara uğramasını engellemeleriBukalemun ve mürekkep balığının, bulundukları ortamla tam bir uyum içinde olacakları şekilde anında derilerinin renklerini, desenlerini değiştirmeleriArılar, kaplumbağalar ve kuşların haritalar olmadan kıtalar arası mesafeleri göç etmeleriBalinalar ve penguenlerin oksijen tüpü olmadan dalmalarıProteinlerin üretimini şifreleyen DNA'nın çift sarmalının hız ve kapasitesiFotosentezin yılda 300 milyar ton şeker üretimiyle dünyanın en büyük kimyasal operasyonunu gerçekleştirmesiYukarıda sadece birkaç örneğine yer verdiğimiz doğadaki hayranlık uyandıran mekanizmalar, tasarımlar, teknolojinin bir çok alanını zenginleştirme potansiyeline sahiptir. Bilgi birikimimizin artması, teknolojik imkanların gelişmesi ile birlikte bu potansiyel her geçen gün daha da ortaya çıkmaktadır. Örneğin 19. yüzyılda doğanın taklidi sadece estetik açıdan uygulama sahasına sahipti. Ressamlar ve mimarlar doğadaki güzelliklerden etkilenerek onları örnek alıyorlardı. Ancak doğadaki tasarımların başarılı bir şekilde taklidi, doğal mekanizmaların moleküler seviyede incelenmesiyle başlamıştır. Çünkü doğadaki kusursuz düzen detaya indikçe daha da şaşırtıcı bir boyut kazanmaktadır.

Bununla birlikte biomimetikle ortaya çıkan malzemeler ve aletler gelecekte de kullanılabilecek bir kusursuzluk içindedirler: yeni solar hücreler, gelişmiş robotlar ve uzay gemilerinin malzemeleri. Bu bakımdan doğadaki tasarımlar çok ileri bir teknolojiye ufuk açmaktadırlar.Biyomimetik Devrimi Hayatımızı Hangi Doğrultuda Değiştirecek

Doğada var olan tasarım ve mükemmeliyet bize yaratıcının verdiği en büyük nimetlerden bir tanesidir. Bu tasarımı taklit etmek ve örnek model olarak almak ise insanoğlunu hiç bir şekilde zarara uğratmayacak bilakis sürekli iyiye, doğruya yöneltecek bir devrimdir. Doğadaki bu müthiş potansiyel örneğin hayvanların ürettikleri kusursuz yapılar ve doğada kendiliğinden var olan elementler çok kullanışlı, dayanıklı ve estetik materyallerdir. Ne var ki bilim dünyası doğadaki bu tasarımın çok büyük bir kaynak oluşturduğunu ve günlük hayata geçirilmesi gerektiğini son birkaç yıl içerisinde farkedebilmiştir. Ancak Allah bundan 1400 sene önce indirmiş olduğu Kuran'ı Kerim'deki birçok ayetinde yarattığı şeylerden öğüt almamızı bize tavsiye etmiştir.


"Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda öğüt alıp düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır." (16/13)


Yukarıdaki ayetten de anlaşıldığı gibi doğada üstün bir Aklın ürünü olan ve bizim örnek almamız gereken sınırsız sayıda nimet bulunmaktadır. Bilim otoritesi olarak kabul edilen pek çok yayın organı da bu gerçeği çeşitli şekillerde itiraf etmiştir. Bu konuda Nature Dergisi'nde şöyle denilmiştir:


"Doğadaki mekanizmalar üzerinde yapılan çalışmalar göstermektedir ki, filden proteine kadar pek çok yapı tasarımcılar ve mühendisler için zengin bir fikir havuzu oluşturmaktadır. Üstelik bu havuzun derinliğini artırma potansiyeli de çok yüksektir. "


Şüphesiz bu kaynağı doğru yönde kullanmak ve teknolojiye geçirmek insanoğlunu çok hızlı bir gelişim sürecine sokacaktır. Biyomimetik dalında uzman olarak gösterilen Janine M.Benyus da doğayı taklit ettiğimiz takdirde yiyecek üretimi, enerji üretimi, sağlık, bilgi depolama gibi birçok alanda kendimizi rahatlıkla geliştirebileceğimizi belirtmiştir. Janine Benyus bu gelişimin ispatı olarak ta yapraklardan esinlenilerek yapılan ve güneş sistemi ile çalışan mekanizmaları, hücreler gibi sinyal veren bilgisayarların üretimini, sedeften taklit edilerek yapılan kırılmaya dayanıklı seramikleri örnek olarak vermiştir.

Görüldüğü gibi biyomimetik devrimi günlük hayatımızı ve yaşamımızı derinden etkileyecek, insanların daha rahat ve konforlu yaşamasını sağlayacaktır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli gerçek doğadaki canlı, cansız herşeyi faydamıza verenin Allah olduğunu bilmek ve O'na gereği gibi şükretmektir.


Masaüstü Görünümü

iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."